Jdi na obsah Jdi na menu
 


fotografování

27. 5. 2008

 FOTOGRAFOVÁNÍ

 

Ve 40.letech 19.století Williem Hendry Fox Talbot zkombinoval světlo,papír,několik málo chemikálií,k tomu přidal dřevěnou krabici a vyrobil fotografii,čímž položil základy dnešního fotografování. Dnes,téměř po 160 letech od Talbotova vynálezu,začala nová éra fotografování.Nastala éra digitálních přístrojů,která přinesla nové a vzrušující způsoby.
Digitální obrázky z fotoaparátu,můžete snadno upravit tak,aby vyhovoval vašim uměleckým představám.Můžete například zkombinovat části několika různých obrázků do fotografické koláže a vytvářet speciální efekty,které nelze vytvořit pomocí klasického filmu.Velmi praktický je také fakt,že digitální fotografování značně spoří čas nezbytný pro úpravu obrázků.Několikerým kliknutím myši lze vyřešit problém týkající se vyváženosti barev,odstranit nežádoucí objekty na pozadí a dokonce vylepšit zaostření.


Digitální fotoaparáty mohou mít různý tvar i velikost.I když se funkce a vlastnosti jednotlivých modelů liší,všechny digitální fotoaparáty slouží jednomu účelu:zjednodušení procesu vytváření digitálních obrázků.Digitální obrázky nejsou už ničím novým.Nyní jsou digitální fotoaparáty cenově dostupné.


Ukládání obrázků do paměti fotoaparátu:

U obvyklého fotoaparátu světlo prochází čočkou,dopadá na film,a tak se vytvářejí obrázky.Na film je nanesena vrstva světlo-citlivých chemikálií,a kdykoli dopadne na tuto vrstvu světlo,dojde k chemické reakci a zaznamenání obrazu.Při vyvolání filmu se působením dalších chemikálií vytvoří fotografie.
Digitální fotoaparáty také používají světla pro tvorbu obrázků,ale místo na film tyto fotoaparáty zaznamenávají obrázky pomocí paprsku dopadajícího na světlo-citlivé počítačové čipy. Když na ně dopadne světelný paprsek,emitují elektrický výboj,který se uvnitř fotoaparátu procesorem vyhodnocuje a převádí na data digitálního obrázku.Čím více světla,tím je výboj silnější.Poté,co se elektrické impulsy převedou na obrázková data,se tato data uloží do paměti přístroje.Jako paměť může sloužit čip vestavěný do fotoaparátu či vyjímatelná paměťová karta nebo disk.Chcete-li následně pracovat s pořízenými obrázky,stačí je převést z paměti do počítače.Některé fotoaparáty nabízejí možnost přenosu na televizní obrazovku nebo do tiskárny,takže si je můžete prohlédnout či vytisknout,aniž byste museli používat počítač.


Tajemství živých barev:

Obdobně jako klasické fotoaparáty,tak i digitální přístroje vytvářejí obrázky vyhodnocením množství světla a tmy fotografovaného objektu.
Představte si,že stojíte v tmavé místnosti,kde je jeden reflektor,který svítí červeně,jeden reflektor,který svítí zeleně,a další,který svítí modře.Namíříte-li všechny reflektory na jedno místo,získáte bílou.Vypnete všechny reflektory,a získáte černou. Takovým způsobem lze vytvořit téměř každou barvu.

 

Rozlišení obrázku a jeho kvalita:
Každý digitální obrázek se stává z určitého množství pixelů.

Chcete-li rozlišení zvýšit nebo snížit,máte dvě možnosti“obrázek převzorkovat nebo upravit jeho rozměry.Převzorkování není ale moc bezpečný způsob úpravy rozlišení.
Ať už pracujete s digitálním nebo klasickým fotoaparátem,jas nebo tmavost obrázku závisí na množství světla dopadajícího na film nebo na obrazový snímač.Čím více světla,tím je obrázek jasnější.Množství světla dopadajícího na film lze ovládat dvojím způsobem:nastavením doby,po kterou závěrka zůstává otevřena a natavením clony.Světlo prochází čočkou,tímto otvorem a pak dopadá na film.Pokud proto chcete,aby na film dopadalo více světla,musíte zvětšit otvor clony,chcete-li,aby na film dopadalo méně světla,musíte otvor clony naopak zmenšit.