Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den Matek

27. 5. 2008

DEN MATEK

 

 

Jedním ze zvláštních dnů v roce, který najdete v kalendáři je i Den matek. Druhá květnová neděle ale není ani státním svátkem, ani tzv. "významným dnem". Doba, ve které žijeme totiž mateřství příliš nepřeje. Právě proto je možná užitečné jej připomenout.

Kde se tento svátek vůbec vzal? Asi vás překvapí, že Den matek vznikl v roce 1907, kdy si Američanka Anny Jarvisová připomněla první výročí úmrtí své matky. Tato myšlenka zaujala i mnohé jiné a v roce 1908 byl již poprvé 10. květen oficiálně slaven jako Den matek. Od roku 1913 se slavil poprvé Evropě - konkrétně v Anglii.

 

Znakem dne byl bílý karafiát. YMCA (Young Man`s Christian Association) v Americe se snažila oslavu Dne matek rozšířit tím, že zavedla zvyk, aby každý psal nebo telegrafoval v tento den přání své matce a řekl jí, že na ni vzpomíná.

K nám se tento svátek dostal v roce 1922 právě prostřednictvím takzvaných vojenských domovů, jež u nás řídila americká YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí) - nejstarší a největší mládežnická organizace na světě, která působí v České republice i dnes.

 

Každý voják, jehož matka již zemřela, tehdy obdržel bílou květinu a ten, jehož matka byla naživu, dostal květinu modrou. Tento zvyk později přešel prostřednictvím středisek civilní YMCA i mezi širokou veřejnost a za 1. republiky se těšil velké oblibě.

A tak je tu příležitost pro děti a otce dát jednou v roce své mámě či manželce třeba kytičku.